İstismar


Çocuk istismarı, ihmal, fiziksel, duygusal ve cinsel istismar gibi birçok şeyi ifade edebilir. Senin ya da tanıdığın birinin istismar edildiğini anlamak her zaman kolay olmayabilir. Ancak akılda tutulması gereken en önemli şey, kimsenin seni incitmeye ya da kendini tuhaf hissettirmeye hakkının olmadığıdır.

Bu bölümde istismarın ne olduğuna dair bilgiler bulabilirsin. İstismarı nasıl durdurabileceğine, kimin yardımcı olabileceğine dair tavsiyeler okuyabilirsin.

Fiziksel İstismar
Fiziksel istismar birinin seni bilerek incitmesi ya da canını yakmasıdır. Vurmak, tekmelemek, birtakım nesnelerle dövmek, fırlatmak, sarsmak fiziksel istismar olarak sıralanabilir. Bunlar acıya, kesilere, morarmalara, kemiklerin kırılmasına ve hatta ölüme neden olabilir. Fiziksel istismar tek seferlik bir olay da olabilir, uzunca bir süre boyunca da devam ediyor olabilir.

Fiziksel istismar nedir?

Fiziksel istismar birinin seni bilerek incitmesi ya da canını yakmasıdır. İstismarı yapan, bunun için ellerini ayaklarını ya da bir nesneyi kullanıyor olabilir. Fiziksel istismar, haşlamak, yakmak ya da saçlarını kökünden çekip çıkarmayı da kapsar. Birinin sana istemediğin, acı veren bir şeyi yutturmaya çalışması, hasta değilken ya da ihtiyacın yokken hap içmeye çalışması da fiziksel istismardır.

Bazen bir şeyler alışkanlık haline geldiği zaman hayatımızın bir parçası olarak normalleşebilir. Böyle durumlarda bir şeylerin ters gittiğini fark etmek zorlaşabilir. Şiddet içeren bir çevrede büyümek, istismarın uzun süredir var olduğu koşullarda yaşamak bu durum içinde sayılabilir. Eğer bu senin başına geldiyse bunun senin suçun olduğunu düşünebilirsin, ama değil! Kimsenin seni incitmeye hakkı yok. Kendini fiziksel istismara maruz kalma korkusu olmadan her açıdan güvende ve mutlu hissetmen çok önemli. Fiziksel istismara maruz kaldığın için kendini kötü hissetmen, üzgün olman doğal, bu ne türden olursa olsun istismarlara yönelik doğal bir tepki. Eğer fiziksel istismar hakkında konuşmak istersen bunu önemseyen, seni dinlemeye ve yardım etmeye hazır insanlar var. Gençlik Destek Hattı seni dinlemeye hazır. Eğer fiziksel istismara maruz kaldıysan sana yardım edebiliriz.

Eğer ebeveynlerim ya da benden sorumlu kimseler hakkında konuşursam onların başı belaya girer mi?

Eğer ebeveynlerinin fiziksel istismarına maruz kalıyorsan bunu söylersen onların başı belaya girer diye korkuyor olabilirsin. Ama seni güvende tutmak ve tehlikelerden korumak onların sorumluluğu ve eğer sana zarar verenler ebeveynlerinse bunu gizlememen çok önemli.

Eğer bir öğretmeninle ya da sosyal hizmetlerden bir görevliyle konuşmak istersen Gençlik Destek Hattı seni bu konuda destekleyecektir. Ancak, öğrendikleri anda senin güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa yapacaklardır. Ebeveynlerini senin canını yakmamaları gerektiği konusunda bilgilendirmek, sana ekstra destek sağlamak yapacakları arasında sayılabilir.

Duygusal İstismar
Duygusal istismar sayılabilecek bazı şeyler şöyle sıralanabilir:

 • Sana bağırılması, bağıra çağıra sana seslenilmesi.
 • Seni yüz üstü bırakmak ya da yeterince iyi olmadığını söylemek.
 • Seni göz ardı etmek, ihmal etmek, seninle konuşmamak, ya da birtakım şeylerin dışında bırakmak.
 • Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler yapılması ve söylenmesi.
 • Seni kontrol etmeye çalışılması, sana fazla yüklenilmesi.
 • Sana, kız ya da erkek kardeşlerinden daha farklı davranılması.
 • Seni tehlikeli durumlara sokmak ya da seni strese sokacak aile içi şiddet, madde bağımlılığı ya da yanlış alkol kullanımı gibi durumlara tanıklık etmene neden olmak.
 • Arkadaşlarını görmene, dışarı çıkmana engel olunması.

Eğer birileri sana sürekli, çirkin, şişko, aptal ve değersiz olduğunu söylüyorsa ya da doğmamış olmanı dilediklerini söylüyorsa bu duygusal istismardır. Bunun senin suçun olmadığını anlaman çok önemli. Ebeveynlerin, kardeşlerin, öğretmenlerin, yaşıtların ya da başkaları tarafından duygusal olarak istismar ediliyor olabilirsin. Duygusal olarak istismar edildiğini düşünüyorsan lütfen Gençlik Destek Hattı’nı aramaktan ve ne hissettiğini anlatmaktan çekinme.

Cinsel İstismar
Cinsel istismar, bir çocuk ya da gencin bir yetişkin ya da başka biri tarafından herhangi bir cinsel faaliyete dahil edilmek üzere zorlanması, sıkıştırılması demektir. Öpüşmeye, üreme organına, göğüslere dokunmaya zorlamak, cinsel birleşmeye ya da oral seks yapmaya zorlamak bu eylemler arasında sayılabilir. Bu herkesin başına gelebilir, kızların da erkeklerin de. Eğer cinsel istismara uğradıysan bunun kesinlikle senin hatan olmadığını ve yalnız olmadığını bilmelisin.

Cinsel istismar nedir?

Cinsel istismar aşağıdaki durumlarda gerçekleşir:

 • İstemediğin, onayının ya da izninin olmadığı bir biçimde sana dokunulduğunda,
 • Cinsel birleşmeye zorlandığında,
 • Cinsel içerikli bir şeyi izlemek durumunda bırakıldığın zaman. Bu birinin sana kendisini teşhir etmesini de kapsar.
 • Yanlış ya da rahatsız hissettiren bir cinsel eylemi başkasına uygulamaya zorlandığında.

Başkalarının sana bu konuda ne söylediğinin hiçbir önemi yok. Eğer başına böyle bir şey geldiyse bu kesinlikle senin suçun değil. Kimsenin sana istemediğin bir şeyi yapmaya ya da yaptırmaya hakkı yok, erkek arkadaşın ya da kız arkadaşın olsalar dahi. Kimin yaptığının bir önemi yok, kim olursa olsun bu cinsel istismardır. Bildiğin ve belki de sevdiğin birinin cinsel istismarına maruz kalman mümkün. Bu onların yaptığı şeyin doğru olduğu anlamına gelmez.


Sayfayı Paylaş: