Cinsel Kimlik


Cinsel kimliğin kızlardan ya da erkeklerden ya da her ikisinden etkilenmenle ilgili olarak belirginleşir. Genç insanların farklı zamanlarda duygusal ve fiziksel hislerinin farkına varıyor olması normaldir.

Heteroseksüel insanlar duygusal ve fiziksel olarak karşı cinslerinden etkilenirler. Gey ve lezbiyen insanlar duygusal ve fiziksel olarak kendileriyle aynı cinsiyetten insanlardan etkilenirler. Biseksüel insanlar her iki cinsiyetten insanlardan duygusal ve fiziksel olarak etkilenirler. Transseksüel olmak insanın yanlış bedende hapis olduğunu hissetmesi durumudur. Örneğin bir erkek aslında kız olduğunu ve bir erkek bedenine hapsedildiğini ya da bir kız aslında erkek olduğunu ve bir kız bedenine hapsedildiğini düşünebilir.

İstediğin her zaman cinsel ve toplumsal cinsiyet kimliğin üzerine Gençlik Destek Hattıyla konuşabilirsin, uzmanlarımız sana destek olmaya çalışacaklardır.

Cinsel Yönelim

Herkesin bir cinsel yönelimi vardır. Cinsel yönelimin kimlerden etkilendiğin, kimlere aşık olduğun ve hayatını kimlerle sürdürmek istediğin üzerinden tanımlanabilir.

Bazı Tanımlar:

Heteroseksüel: Heteroseksüel insanlar duygusal ve fiziksel olarak karşı cinslerinden etkilenirler. Bir erkeğin bir kızı ya da bir kızın bir erkeği beğeniyor olması buna örnek olabilir.

Eşcinsel: Eşcinsel insanlar duygusal ve fiziksel olarak kendi cinslerinden hoşlanırlar. Duygusal ve fiziksel olarak kadınlardan etkilenen kadın lezbiyen, erkeklerden etkilenen erkek gey olarak tanımlanır.

Biseksüel: Biseksüel insanlar duygusal ve fiziksel olarak her iki cinsiyetten insanlardan etkilenen insanlardır.

Aseksüel: Aseksüel insanlar kimseye karşı fiziksel bir çekim hissetmeyen insanlardır. Ancak aseksüel insanlar da yakın, özel ve duygusal ilişkilerden keyif alabilirler.

 

Toplum önüne çıkma, açılma

Toplum önüne çıkma LGBT (Lesbiyen, gey, biseksüel, transeksüel) bireylerin cinsel yönelimlerini başkalarına açıklama süreçlerini ifade etmek için kullanılır. Bu süreç kimi zaman “dolaptan çıkmak” şeklinde ifade edilir ve henüz toplum önüne çıkmamış insanlar, “dolabın içinde” şeklinde nitelendirilirler.

Genç LGBT bireyler için “dolabın içinde” yaşamak oldukça izole bir hayat sürmek anlamına gelebilir. Kimliğinin önemli bir parçası konusunda sır saklamak kötü hissetmene ve stresli olmana neden olabilir. Bazı LGBT bireyler ailelerine ve arkadaşlarına uyum sağlamak için heteroseksüellermiş gibi davranabilirler. Toplum önüne çıkmak bir sırrı saklamaktan vazgeçmek kim olduğunu herkesin duyması anlamına geldiği için birçok LGBT birey için önemli bir meseledir.

Nasıl toplum önüne çıkabilirim, açılabilirim?

Toplum önüne çıkmanın ilk adımı kendini lezbiyen, gey ya da biseksüel olarak tanımlamış olmaktır. Sonraki adım bunu bir başkasıyla paylaşmaktır. Bazıları için toplum önüne çıkmak gerçekten kolay olabilir. Bazıları içinse etraflarındaki insanların LGBT olmak konusunda negatif fikirleri varsa, ya da bu durumu komik bulup onlarla dalga geçiyorlarsa toplum önüne çıkmak çok zor bir süreç olabilir.

Toplum önüne çıkma tek seferlik bir eylem değildir, hayatımız boyunca sürer aslında, her tanıştığımız insanla yeniden yaşarız. Ayrıca bazı LGBT bireyler yalnızca belli insanlara açılmaya karar verebilirler. Mesela yalnızca arkadaşlarına ve ailene açılmak konusunda kendini daha rahat hissedebilirsin. Bazı LGBT bireylerse tanıştıkları herkese açılabilirler.

Kimlere açılacağın ve bunu nasıl yapacağın konusunda düşünmelisin. İstediğin zaman açılmak konusunda kafandan geçenler hakkında ya da her ne konuda istersen Gençlik Destek Hattı ile bağlantı kurabilirsin.


Sayfayı Paylaş: