Kumar Oynamak


Kumar oynamak çok eğlenceli bir aktivite olabilir, ama bir soruna da dönüşebilir. Birçok insan için kumar oynamak sadece eğlenceli bir aktiviteymiş gibi görünebilir, ancak kontrol edilmesi zamanla zor hale geldiği için birçok probleme neden olabilir. Kumar oynama konusunda bağımlı hale gelmiş insanlar zamanlarının, enerjilerinin ve paralarının çoğunu kumar oynamaya ayırırlar. Paralarını bitirdikleri durumdaysa para bulmak ve kumar oynayabilmek için hukuka aykırı eylemlere yönelebilirler.

Kumar alışkanlığı hayatını birçok açıdan etkileyebilir. Ailenle, arkadaşlarınla ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Okula ya da kursa devam etmene engel olabilir. Böylece hem o anki zamanını hem de okula gidemediğin için geleceğini olumsuz etkiler.

Eğer kumar oynama alışkanlığım olduğunu düşünüyorsam ne yapmalıyım?

Aşağıda kumar oynamanın artık bir sorun hale geldiğine dair işaretler yer alıyor. Bu durumlardan biri ya da birkaçı senin için geçerliyse kumar oynama bağımlılığın var demektir:

  • Başka ihtiyaçların için gereken parayı düzenli olarak kumar oynamak için harcıyorsan,
  • Birtakım sorunlardan uzaklaşmak için kumar oynuyorsan,
  • Kumar oynamak hayatının okul, aile ilişkileri gibi diğer bölümlerini de etkiliyorsa,
  • Kumar oynama alışkanlığının kontrolünü yitirdiğini, artık kendini durduramayacağını düşünüyorsan,
  • Kumar oynama alışkanlığın konusunda çevrendeki insanlara yalan söylüyorsan,

Kumar oynamak artık ciddi bir sorun haline gelmiş demektir. Ancak bu durum, kumar oynama alışkanlığından kurtulamayacağın anlamına gelmiyor. Tıpkı karşılaşabileceğimiz diğer problemler konusunda olduğu gibi bu problemi çözmek konusunda da kendine güvenmelisin. Kendini yeterince hazır hissettiğinde destek alarak bu sorundan kurtulabilirin. Hazır olmadığını düşünsen bile kumar oynama alışkanlığının artık hayatını olumsuz etkilediğini ya da etkileyeceğinin farkına vardıysan harekete geçebilirsin.

Bu konuda seni anlayacağını düşündüğün bir yetişkinle konuşabilir ya da bir uzmandan destek alabilirsin. Gençlik Destek Hattını arayarak ya da bize e-mail yoluyla ulaşarak bu konuda neler hissettiğini, seni nasıl etkilediğini anlatabilirsin. Seninle birlikte neler yapabileceğin konusunda düşünebiliriz. Çözüm için uzmanlarımızdan destek alabilirsin.


Sayfayı Paylaş: